ویزای کار کانادا

ویزای کار کانادا

در طی چندین سال گذشته؛ کانادا یکی از پرطرفدارترین کشورها برای ادامه زندگی خصوصا برای ایرانیان بوده است.

هر چند رسیدن به این خواسته مستلزم رعایت شرایط خاص و دریافت امتیازهای لازم می باشد. اما مطمئنا کار کردن و زندگی در کشوری پیشرفته درهای جدیدی را برای رسیدن به اهداف و آرزوها به روی شما باز می کند.

براساس آمار سالانه بیش از 300.000 نیروی کار خارجی، برای دریافت ویزای کار کانادا اقدام می کنند.

پروسه دریافت این ویزا اگرچه چند مرحله ای می باشد و ممکن است چندین هفته به طول بیانجامد، اما پس از رسیدن به خاک این کشور و زندگی در آن، متوجه خواهید شد که ارزش تمامی سختی ها را داشته است.

از همین رو در این مقاله در نظر داریم، توضیحات کاملی را در رابطه با چگونگی دریافت ویزای کار کشور کانادا و البته روند انجام آن خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

قوانین و مراحل استخدام نیروی کار خارجی در کانادا

همانطور که گفته شد اخذ ویزای کار کانادا ممکن است چندین هفته به طول بیانجامد. حتی در برخی موارد نیاز است تا ارزیابی تاثیرات بازاریابی کار یا همان LMIA را دریافت کنند.

دولت کانادا بر این عقیده است؛ زمانی که شهروندان این کشور نتوانند نیاز شغلی یک کسب و کار را برطرف نمایند. کارفرمایان این امکان را خواهند داشت تا به سراغ استخدام فردی خارجی بروند.

از همین رو دولت حمایت هایی را برای آن دسته از افراد که از مهارت‌هایی با سطح بالا برخوردارند در نظر گرفته است.

آنها میتوانند به طور دائم در این کشور زندگی کنند و به کارفرمایان در راستای تامین نیروی لازم کمک نمایند. اما قبل از این مرحله، کارفرمایان باید در سایت اداره مهاجرت کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری ثبت نام کنند.

البته این در شرایطی‌ست که اداره مهاجرت تشخیص دهد، فرد خارجی تاثیری منفی بر شرایط استخدام شهروندان کانادایی ندارد.

از همین رو ابتدا درخواست برای Employment and Social Development Canada یا همان ESDC ارسال خواهد شد تا نامه تائید LMIA برای اجازه استخدام نیروی کار خارجی صادر شود.

مراحل استخدام نیروی خارجی

 1. کارفرما باید برای Employment and Social Development Canada درخواست بفرستد.
 2. تاییدیه LMIA را دریافت کند.
 3. باید مطمئن شود، سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی کارجو مناسب است.
 4. باید مطمئن شود کارجو مدنظر آنها از تحصیلات مرتبطی برخوردار بوده و در آن راستا آموزش دیده است.
 5. کارجو را از طریق ویزای موقت کاری به کانادا بیاورد.

اخذ مدرک LMIA برای دریافت ویزای کار کانادا

باید بدانید یک فرد خارجی قبل از اینکه بتواند در یک شرکت کانادا مشغول به کار شود باید از طریق TFWP (برنامه نیروی کار خارجی موقت) گواهی ارزیابی تاثیرات بازار کار LMIA و اجازه کار موقت را دریافت کند.

اما LMIA چیست؟

LMIA یک سند است که اثبات می کند، اگر کارفرمایی به استخدام نیروی کار خارجی پرداخت، هیچ تاثیر مثبت یا خنثی گریبانگیر بازار کار کانادا نخواهد شد.

در این پروسه، ابتدا ESDC و Service Canada درخواست LMIA را بررسی خواهند کرد تا نسبت به تاثیر مثبت یا منفی استخدام فرد خارجی آگاه شوند.

اگر نتیجه ارائه شده، مثبت باشد، نامه ای به دست کارفرما خواهد رسید که تنها 6 ماه اعتبار دارد. در واقع کارجو فرصت دارد تا در طی این مدت درخواست ویزای کار را برای اداره مهاجرت ارسال نماید.

فعالیت با ویزای کار در کانادا

پس از دریافت مجوز کار در کانادا، کارجو تنها این اجازه را دارد تا در همان شغل به کار خود بپردازد. حداکثر زمانی که با داشتن ویزای کار در کانادا میتوان کار کرد 4 سال است.

اگر قصد ادامه زندگی و کار در این کشور را دارید باید برای اقدام مجدد، 4 سال منتظر بمانید و دوباره درخواست خود را ارائه دهید.

برای درخواست مجوز کار، یک کارگر به موارد زیر نیاز دارد:

 1. نامه پیشنهاد کار
 2. یک قرارداد
 3. یک کپی از LMIA
 4. شماره LMIA


شرایط اقامت دائم کانادا از طریق کار

همانطور که می دانید یکی از روش های اخذ اقامت دائم کانادا و هر کشور دیگری، اشتغال در آن کشور است.

برای محقق شدن این خواسته از سال 2015 به منظور تسریع در امر جذب نیروی کار ماهر خارجی، سیستمی تحت عنوان اکسپرس انتری راه اندازی شد. این سیستم رسیدگی به پرونده های مهاجرتی را آنلاین کرد و سرعت قابل توجهی به آن بخشید.

آمار نشان می دهد نرخ بیکاری در کشور کانادا به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. این نشان‌دهنده موفقیت دولت این کشور در برنامه های مهاجرتی و کاری می باشد.

اگر قصد اخذ ویزای کار کانادا را دارید یکی از امتیازات کارجویان خارجی، برنامه Skilled Worker است.

کارجو باید امتیازات لازم را بدست آورد تا به این پروسه وارد شود.

در این برنامه شما باید از یک مهارت به خصوص بهره مند باشید تا کارفرمای کانادایی پیشنهاد شغلی خود را ارائه دهد.

این نکته را بدانید که موقعیت شغلی شما نباید به گونه ای باشد که شهروند کانادایی توانایی کار در آن را داشته باشد زیرا اولویت با شهروندان است.

همچنین هر ساله لیستی از جانب دولت کانادا منتشر خواهد شد که حرفه شما باید در آن لیست وجود داشته باشد تا دریافت ویزای کار کانادا میسر شود.

لیست مشاعل کانادا

اگر نمی خواهید برای کارفرمایی کار کنید، باید کسب و کاری را در کانادا راه اندازی نمائید این نوع از ویزای کار به عنوان ویزای استارتاپ نیز شناخته می شود. شما باید دولت را متقاعد کنید که قصد راه اندازی یک استارتاپ را دارید که منجر به درآمدزایی خواهد شد.

استان هایی مانند کبک و ساسکچوان از جمله استان هایی هستند که برنامه های مختص به خود را برای دریافت مهاجر دارا می باشند.

می‌توانید با کسب اطلاعات در این زمینه برای دریافت ویزای کاری اقدام نمائید.

آیا با ویزای توریستی کانادا می‌توان کار کرد؟

بسیاری از افراد برای مهاجرت به کانادا از طریق ویزای توریستی اقدام می کنند. اما همواره سوالی در ذهن آنها همچون ابهام جولان می دهد. اینکه آیا می‌توانند ویزای توریستی را به ویزای کار کانادا تبدیل کنند؟

باید بگوییم شرایط کنونی دنیا با ظهور ویروس کرونا تغییر کرده است. به گونه ای که این امکان برای افرادی که با ویزای توریستی وارد کانادا شده اند و پیشنهاد شغلی معتبری را در این کشور دریافت کرده اند مهیا شده تا ویزای کار کانادا را بدون ترک این کشور دریافت نمایند.

اما باید بدانید این قانون شامل حال افرادی که بعد از 24 آگوست 2020 به خاک این کشور وارد شده اند، نخواهند شد.

آن دسته از افرادی که از طریق سرمایه گذاری و یا جذب افراد با استعداد به کانادا وارد شده اند می‌توانند از این قانون جدید مهاجرت استفاده نمایند.

قبل از این موضوع، افرادی که از اقامت موقت برخوردار بودند، باید قبل از ورود به این کشور، مجوزهای اولیه برای فعالیت را درخواست می کردند، اگر درخواست آنان در زمان حضور در این کشور به عنوان توریست مورد تایید قرار می‌گرفت، برای دریافت مجوزشان، باید کشور را ترک کرده و دوباره بر می‌گشتند.

این قانون در حال حاضر برای کارفرمایان نفع های زیادی را به دنبال داشته است. خصوصا آن دسته از کارفرمایانی که به دنبال نیروهای کار خارجی بودند و به دلیل همه گیر شدن ویروس کرونا بسیاری از نیروهای خود را از دست داده اند.

برای اینکه جزء مشمولان این شرایط باشید باید موارد زیرا را ارائه دهید:

 1. ویزای توریستی شما متعلق به قبل از 24 آگوست 2020 باشد.
 2. پیشنهاد شغلی معتبری را دریافت کرده باشید
 3. درخواست مجوز کار از کارفرمایان LMIA را ارائه دهید.
 4. از سایر معیارهای استاندارد برای دریافت پذیرش برخوردار باشید.

این قانون صرفا برای شرایط کرونا اعمال شده است. پس امکان تغییر آن وجود دارد.

مزایای ویزای کار در کانادا

این مسئله را نباید فراموش کنید که اخذ مجوز و ویزای کار کانادا به هیچ عنوان کار راحتی نیست. اما مزایای بیشمار آن باعث شده تا افراد تمامی سختی های آن را به جان بخرند.

بیایید با مزایای این نوع از ویزای کانادا آشنا شوید:

اولین نکته مثبتی که در رابطه با مهاجرت شغلی به کانادا وجود دارد؛ بازار کار پر رونق آن است.

کانادا کشوری بزرگ و البته مهاجرپذیر است.

کشوری که در هر سال با رشد اقتصادی قابل توجهی روبرو می شود.

از همین رو نمی‌توان در پر رونق بودن بازار کار آن هیچگونه شکی داشت.

براساس آمار تقریبا برای هر نیروی کاری شغل مناسبی وجود دارد. علاوه بر این، برای هر شغل درآمد به نسبت خوبی نیز تعریف شده است.

از جمله دیگر مزایای دریافت اقامت کاری در کانادا، محیط و فضای امن آن است. کانادا شاید کشوری پراهمیت برای ایرانیان باشد اما در جهان کاملا بی طرف است.

تلاش می کند تا با پذیرش مهاجران، دانشجویان، نخبه ها و فراهم آوردن یک زندگی امن و آرام فوق العاده برای آنان، کشوری پرقدرت و پیشرفته را برای خود بسازد.

پس اطمینان داشته باشید زندگی در این کشور هیچوقت شما را با پدیده‌هایی مثل نژادپرستی مواجه نخواهد کرد.

هیچ اهمیتی ندارد که از چه طریقی برای اخذ ویزای کار کشور کانادا اقدام می کنید زیرا در هر صورت نیاز است تا مراحلی را طی کنید، مهارت داشته باشید و توانایی هایتان را به اثبات برسانید. در آن صورت است که تمامی مزایای کار در کشور کانادا نصیب شما خواهد شد.

آیا با ویزای مولتی کانادا می‌توان کار کرد؟

درواقع ویزای مولتی؛ به افراد این اجازه را می دهد تا هر بار که نیاز باشد، وارد خاک کشور کانادا شوند هر چند اعتبار محدودی دارد.

در برخی موارد این ویزا از اعتبار طولانی مدتی برخوردار است تا ورود به این کشور برای مسافران حقیقی و معتبر آسان تر شود.

بیشترین زمانی که این نوع از ویزا اعتبار دارد، 10 سال است، که از یک ماه قبل بر روی اسناد سفر درج خواهد شد.

شاید با خود فکر کنید که در این شرایط اخذ ویزای سینگل آسان تر بوده، پس برای آن اقدام خواهم کرد اما باید بدانید ویزای مولتی به شما این امکان را می دهد تا چندین بار از آن استفاده کنید هر چند با توجه به موضوعی که برای آن سفر می کنید، این ویزا متفاوت است.

به عنوان مثال اگر قصد دید و بازدید از خانواده خود را دارید و تنها در این کشور می مانید، ویزای سینگل کافی است. اما اگر قصد سفر به سایر کشورها را دارید و یا موضوعی اورژانسی شما را به ایران برمی‌گرداند و دوباره قصد سفر به کانادا را دارید، مطمئنا ویزای چندبار مصرف کاربردی خواهد بود.

اما آیا میتوان با ویزای مولتی در کانادا مشغول به کار شد؟

براساس جدیدترین قوانین به ثبت رسیده در کشور کانادا، این امکان برای شما وجود ندارد، زمانی که در خاک این کشور هستید، ویزای مولتی خود را به ویزای کار تبدیل کنید.

البته چندین تبصره وجود دارد؛ از جمله اینکه همسر شما از ویزای تحصیلی یا ویزای کار برخوردار باشد. همچنین اگر از پیشنهاد کار توسط شرکتی معتبر روبرو شده اید، و نیازی به اخذ مجوز کار نیست، شما میتوانید مشغول به کار شوید.

البته این مسئله پروسه بسیار پیچیده ای به حساب می آید و در حال حاضر عملی غیرقانونی شناخته شده است.

ویزای کار بدون مدرک زبان

وقتی قصد اخذ ویزای کار کانادا را دارید، باید بدانید کار در این کشور نیز همانند هر کشور دیگری نیازمند رعایت برخی الزامات و شرایط است.

شما باید از مدرک تحصیلی تا سابقه کاری مرتبط را فراهم آورید تا امکان کار و حضور در این کشور برای شما مهیا شود.

با توجه به این مسئله که ارائه مدرک زبان آیلتس به عنوان یک آیتم مهم در اخذ ویزای کاری شناخته شده، بسیاری از افراد این سوال را مطرح می کنند که آیا امکان مهاجرت به کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد؟

با توجه به تمامی دشواری ها و هزینه هایی که مسیر رسیدن به ویزای کار کانادا به دنبال دارد، این مسئله را نمی‌توان کتمان کرد که ارائه مدرک آیلتس رسیدن به خواسته را محقق‌تر می کند.

اما اگر جزء این دسته از متقاضیان قرار می‌گیرید باید بگوییم که در این راستا دو گروه قرار دارند:

گروه اول به افرادی می گویند که مدرک زبان آیلتس دارند اما نمره لازم را کسب نکرده اند. این دسته از افراد باید پس از حضور در این کشور، یک دوره آموزشی را طی کنند و سپس اقدامات اولیه برای پذیرش در برنامه های مهاجرتی کانادا را آغاز کنند.

گروه دوم اما افرادی به شمار می آیند که مدرک زبان آیلتس ندارند. آنها تنها زمانی میتوانند ویزای کاری کانادا را بگیرند که شرط شرکت در دوره های زبان را قبول کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می کنیم که به بخش تماس باما مراجعه کنید. کارشناسان ما اطلاعات کاملی در این زمینه ارائه خواهند داد.

تبدیل ویزای مولتی کانادا به ویزای کار

با توجه به این مسئله که بسیاری از افراد از طریق ویزای توریستی یا مولتی کانادا در تلاش برای اخذ اقامت دائم این کشور هستند، دولت کانادا نیز راه هایی را برای تبدیل این نوع از ویزا به ویزای کار نیز ارائه داده اند.

به عبارتی اگر با ویزای توریستی به کانادا سفر کرده اید، میتوانید آن را به ویزای تحصیلی یا کاری تبدیل کرده و در نهایت اقامت این کشور را کسب کنید.

این نکته را به خاطر داشته باشید مجوز کار به افراد مختلفی اعطا می شود.

افرادی که جویای کار هستند.

در زمینه خاصی تخصص دارند.

از جمله آنها میتوان به هنرمندان، نخبگان، ورزشکاران و تجار و سرمایه گذاران اشاره کرد.

اگر قصد تبدیل ویزای مولتی به ویزای کار کانادا را دارید، باید به سراغ دفتر خدمات ویزای کانادایی یا همان VAC بروید. حضور در این دفتر با درخواست مجوز کار یا ویزای کاری همراه خواهد بود.

دقت داشته باشید؛ دفتر خدمات ویزا باید به عنوان یکی از دفاتر مسئول امور صدور ویزا برای کشور شما باشد. به عنوان مثال؛ برای ایرانیان امکان اخذ ویزای کانادا از طریق دفاتر خدمات ویزای کانادا در ترکیه ، امارات یا ارمنستان و یا سفارت کانادا یا کنسولگری کانادا در آمریکا وجود دارد.

وقتی چنین درخواستی را به ثبت می‌رسانید به احتمال بسیار قوی از شما خواسته می شود برای مصاحبه شخصی به یکی از سفارت‌های کانادا مراجعه کنید.

حضور در سفارت کانادا مستلزم به همراه داشتن تمامی اسناد و مدارک لازم به همراه ویزای ورود به این کشور است.

مسئله مهم دیگری که در تبدیل ویزای مولتی به ویزای کار وجود دارد پر کردن فرم های دیگر و یا ارائه اسناد دیگر است.

حتی نحوه پرداخت هزینه‌های ویزای کاری نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.

زیرا اداره مهاجرت این کشور و دفاتر ویزا، به هیچ عنوان هزینه های دریافتی از بانک‌های کانادا را مورد پذیرش قرار نمی‌دهند.

اگر هم با ویزای توریستی برای ویزای کار درخواست می دهید، باید به اعتبار ویزای خود اهمیت دهید.

زیرا درصورت اتمام اعتبار ویزای خود باید به سرعت خاک کانادا را ترک نمایید، و درصورت اقامت غیر قانونی و حتی یک روز بیشتر در خاک کانادا، هر چند در فرایند اخذ ویزای اقامت یا ویزای کاری باشید، صدور ویزای کاری شما به مخاطره خواهد افتاد و نظر افسر ویزا نسبت به درخواست شما کاملا منفی می‌شود.

شرایط گرفتن ویزای کار

در حال حاضر به واسطه وضعیت اقتصادی و رفاه اجتماعی در کانادا، افراد زیادی چه از ایران و چه کشورهای دیگر خواهان مهاجرت به این کشور هستند.

در این میان اخذ ویزای کاری کانادا از جمله بهترین راه هاست. زیرا هر ساله این کشور میزبان بیش از 3000 نیروی کار و متخصصینی است که با دراختیار داشتن ویزای کار برای مهاجرت به یکی از استان‌های این کشور اقدام می کنند.

اما چه شرایطی برای اخذ ویزای کاری این کشور نیاز است؟

 1. فرد موردنظر کمتر از 40 سال داشته باشد
 2. از تجربه کاری متناسبی با رشته تحصیلی خود حداقل 3 سال برخوردار باشد.
 3. مدرک تحصیلی او حداقل لیسانس باشد.
 4. مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6.5 را دارا باشد.
 5. در سیستم امتیازبندی اسکیل ورکر حداقل 67 امتیاز را کسب کند.
 6. رشته وی در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا قرار داشته باشد.

ویزای کار پرستاری در کانادا

براساس آمار منتشر شده، مهاجرت پرستاران به کشور کانادا روز به روز در حال افزایش است. پس لازم است تا نسبت به چگونگی دریافت ویزای کار پرستاری در کانادا اطلاعاتی را بدست آورید.

قبل از هر چیزی باید بگوییم پرستاران در این کشور به چندین دسته دسته بندی می شوند.

این دسته بندی براساس رشته تحصیلی آنها، سابقه کاری شان و همچنین دوره هایی که گذرانده اند می باشد.

دسته اول پرستارانی هستند که دوره های دو تا سه ساله را در ایالات مختلف کانادا گذرانده اند. به آنها LPN گفته می شود.

دسته دوم پرستارانی هستند که دوره های ئو تا سه ساله این رشته را در اونتاریو یا کبک گذرانده اند به آنها RPN می گویند.

دسته سوم افرادی که در کشور کانادا لیسانس پرستاری دوره 4 ساله را گذرانده اند RN نام دارند.

دسته چهارم اما پرستاران شاخه روان پزشکی را شامل می شود. رشته هایی همچون سلامت روان و پرستاران متخصص و کسانی مجوز تجویز دارو به بیمار را دارند.

اگر از طریق رشته پرستاری قصد مهاجرت به کانادا را دارید، در ابتدا باید در کلاس ها و دوره های مربوطه حضور به عمل آورید تا آماده ورود به این رشته شوید.

در اختیار داشتن مدرک لیسانس پرستاری، مدرک آیلتس با نمره حداقل 6.5 ، نمرات قابل قبول در رشته پرستاری و البته داشتن سابقه در این رشته ضروری است.

پس از شرکت در دوره و کسب نمرات قابل قبول نیز میتوانند به عنوان پرستاران ثبت شده وارد بازار کار شوند.

دوره دیگری البته وجود دارد. دوره ای که در حال حاضر به عنوان سریع ترین روش اخذ اقامت دائم کانادا با مدرک دیپلم شناخته می شود.

این دوره CO UP نام دارد و اتمام آن 1.5 سال به طول می انجامد.

دانشجویان در طی سال اول به تحصیل دروس مرتبط می پردازند و یک دوره 6 ماه را به صورت عملی (کارآموزی) می گذرانند.

البته در این مدت حقوق لازم را دریافت می کنند.

برای شرکت در این دوره ها باید بالای 19 سال سن داشته باشید و حداقل مدرک یعنی دیپلم را گرفته باشید.

دولت کانادا برای جذب پرستاران با سابقه نیز برنامه ای را در نظر گرفته است.

اگر فردی بالای 1600 ساعت سابقه کار در رشته پرستاری را داشته باشد و یا در حال تحصیل در سال دوم رشته پرستاری باشد نیز میتواند به کانادا مهاجرت کرده و موفق به اخذ ویزای کاری شود. البته باید در دوره های پرستاری عملی یا مراقبت های بهداشتی حضور به عمل آورد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار کانادا

 1. در اختیار داشتن یک پیشنهاد کاری از جانب کارفرمای مقیم کانادا و یا شهروند کانادایی
 2. ارسال درخواست دریافت ویزای کار به اداره مهاجرت کانادا
 3. از تجربیات و سابقه کار تخصصی به همراه بیمه برخوردار باشد.
 4. از تمکن مالی برخوردار باشد.
 5. گواهی سلامت و عدم سوء پیشینه را در اختیار داشته باشد.
 6. حداقل نمره مدرک آیلتس آن 6.5 باشد.
 7. در راستای رشته تحصیلی خود سابقه کاری داشته باشد.

مهاجرت به کانادا از طریق دعوتنامه کاری

تاکنون به این فکر کرده اید که از طریق اخذ دعوتنامه کاری، برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید؟ این روش هر چند سخت به نظر می رسد اما یکی از بهترین روش های موجود به شمار می آید.
باید بگوییم برای دریافت دعوتنامه کاری از این کشور شما دو راه پیش روی خود دارید:

 • راه اول: مذاکره با یک شرکت کانادایی برای استخدام شما
 • راه دوم: ثبت اطلاعات خود در وبسایت های کاریابی کانادایی

روش اول:

در روش اول شما به صورت مستقیم با شرکت مد نظر خود وارد مذاکره می شوید. از آنها درخواست می کنید با توجه به مهارت ها و تخصص هایی که در اختیار دارید، شما را استخدام کنند.

برای استفاده از این روش شما باید تمامی شرایط لازم برای اسخدام را دارا باشید. مطمئنا شرایط استخدام توسط آن شرکت، از قبل منتشر شده است. پس از قبولی شما در مصاحبه شرکت، دعوتنامه کاری برای شما ارسال خواهد شد که از طریق آن می‌توانید برای اخذ ویزای کاری کانادا اقدام کنید.

روش دوم:

همانند ایران، تمامی کشورها از جمله کانادا نیز دارای سایت های کاریابی هستند.

عضویت در سایت های کاریابی کانادا

به عقیده بسیاری از افراد، این روش نسبت به روش اول ساده تر است. زیرا شما میتوانید در سایت های کاریابی، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید. در آن صورت، شرکت ها رزومه و مشخصات شما را مطالعه کرده و زمانی را برای مصاحبه تعیین می نمایند. پس از مذاکره نیز در صورت توافق، دعوتنامه کاری خود را ارسال خواهند کرد.

این کار به راحتی میتواند توسط اشخاص متقاضی صورت گیرد. اما به عقیده بسیاری از افراد، سپردن آن به شخصی متخصص و کاربلد در این کار میتواند شانس قبولی شما را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

چگونه ویزای کار بگیریم؟

در طی چندین سال گذشته به واسطه افزایش علاقمندان به مهاجرت به کانادا، دولت این کشور شرایطی را فراهم آورده که متقاضیان واجد شرایط را از طرق مختلف جذب نماید.

حال می‌تواند ویزای تحصیلی، سرمایه گذاری و یا کاری باشد.

اگر تمایل به اخذ ویزای کار کانادا دارید، باید بدانید که روش های مختلفی پیش روی شما قرار دارد.

این روش ها عبارتند از:

1- از طریق نیروی کار متخصص

برنامه نیروی کار متخصص یا همان Skilled Worker یکی از ساده ترین راه های مهاجرت به کشور کانادا است.

در این برنامه، آن دسته از افرادی که در زمینه ای خاص دارای تخصص می باشند، با در اختیار داشتن یک دعوتنامه از سوی کارفرمای کانادایی در زمینه تخصص خود می‌توانند در این کشور، مشغول به کار شوند.

البته در این برنامه اولویت با کسانی است که شغل آنها در لیست حرفه های کانادا قرار داشته باشد.

2- از طریق برنامه استانی

جالب است بدانید کشور کانادا از برنامه‌های مهاجرتی استانی مختلفی برخوردار است.

یعنی هر استان با توجه به برنامه های مهاجرتی که در نظر گرفته اقدام به جذب مهاجر می کند.

پس قبل از هرگونه اقدام، استانی را که قصد زندگی در آن دارید مشخص نمائید.

3- از طریق خود اشتغالی

منظور از خود اشتغالی، راه اندازی یک کسب و کار جدید در کشور کانادا است.

در این برنامه، شما با ارائه بیزینس پلن در تلاش هستید تا دولت این کشور را به منظور راه اندازی استارتاپ و توانایی پرداخت مالیات‌های مربوطه مجاب کنید این کار در نهایت به اخذ اقامت دائم کانادا ختم خواهد شد و تاثیر بسزایی بر اقتصاد این کشور خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید: تماس با ما

4- از طریق برنامه اکسپرس اینتری

سیستم اکسپرس اینتری، از جمله برنامه‌های مناسب جهت اخذ اقامت کانادا است که متقاضیان را براساس یک سری معیارهای مشخص شده امتیاز بندی و انتخاب می کند.

درواقع در این روش از مهاجرت، افراد باید یک پروفایل شخصی در برنامه اکسپرس اینتری به وجود آورند و معیارها را مشخص نمایند.

پس از آن رتبه بندی‌ها صورت می‌گیرد و پس از قرعه کشی بین افرادی که از حداقل امتیاز برخوردارند، تعدادی موفق به دریافت ویزا و اقامت کانادا می شوند.

باید توجه شود که اولویت و شانس قبولی با افرادی است که در این سیستم از امتیاز بیشتری برخوردارند.

امتیازبندی مهاجرت کاری

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم، راه های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد. یکی از پرکاربردترین آنها اخذ اقامت دائم از طریق برنامه نیروی کار متخصص یا همان Skilled Worker است.

این برنامه براساس امتیازبندی بنا شده است و تنها هدف آن جذب نیروهای متخصص مورد نیاز این کشور می‌باشد.

اما چرا پرکاربرد و پرطرفدار است؟

چون کم‌هزینه‌ترین روش مهاجرت به کانادا لقب گرفته است.

در واقع اگر بتوانید امتیازات لازم را کسب کنید از همان ابتدا اقامت دائم به فرد متقاضی و خانواده وی تعلق خواهد گرفت.

سیستم امتیاز بندی مهاجرت به کانادا در دو مرحله طراحی شده است که در هر یک از این مراحل شما بر اساس تخصص و شرایط خود امتیاز دهی می‌شود.

مرحله اول:

در اولین مرحله از برنامه نیروی کار متخصص، 6 عامل برای انتخاب نیروی کار متخصص در نظر گرفته می‌شود.

حداکثر امتیازی که باید بدست آورده شود، 100 امتیاز است. اما شما با کسب حداقل 67 امتیاز نیز می توانید امتیازات مورد نیاز این مرحله را به دست آورید و وارد مرحله دوم شوید. اگر امتیاز شما به 67 نرسد، نمی‌توانید از طریق برنامه اسکیل ورکر کانادا اقدام کنید.

این 6 عامل عبارتند از:

 1. مهارت به زبان انگلیسی یا فرانسه
 2. تحصیلات
 3. تجربه کاری
 4. سن
 5. استخدام هماهنگ شده در کانادا
 6. سازگارپذیری

مرحله دوم:

پس از 67 امتیاز در مرحله اول، شما وارد مرحله دوم که از آن تحت عنوان استخر یا Pool یاد می شود نیز خواهید شد.

در این مرحله امکان اخذ حداکثر 1200 امتیاز وجود دارد. به عبارتی؛ امتیازات در این مرحله، به این صورت است:

600 امتیاز تنها به خصوصیات فردی اختصاص می یابد و 600 امتیاز دیگر در صورت ارائه پیشنهاد کار از کانادا اعطا می شود.

شما به عنوان یک فرد متقاضی مهاجرت به کانادا، براساس امتیازات بدست آمده طبقه بندی می شوند. در طول سال نیز در 25 نوبت براساس بیشترین امتیاز کسب شده انتخاب خواهند شد.

متقاضیان انتخاب شده دعوت نامه دریافت می‌کنند و می‌توانند جهت اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

متقاضیان حداکثر تا یک سال در Pool می مانند، در صورتی که نتوانند در این زمان دعوت نامه دریافت کنند باید مجدد Profile ایجاد کنند و از مرحله اول شروع کنند.

سابقه کار برای مهاجرت به کانادا

با توجه به این مسئله که پایه و اساس روش‌های مهاجرت به کانادا، در اختیار داشتن مهارت و تخصص در زمینه‌ای خاص است پس در اختیار داشتن سابقه کار برای مهاجرت به کانادا یک امر مهم، ضروری و امتیازآور شناخته می شود.

در روش نیروی کار متخصص سوابق کاری بسیار مهم است و امتیاز ویژه ای را برای فرد متقاضی به همراه دارد.

این گواهی شغلی می تواند شامل سابقه کار در کانادا یا هر کشور دیگری باشد. با توجه به نوع سابقه کاری نیز امتیاز جداگانه ای به فرد تعلق خواهد گرفت.

جالب اینجاست که در سایر روش های مهاجرت نیز در اختیار داشتن سابقه کار، امری مهم می باشد.

به طور معمول ارائه سابقه کار تنها زمانی بی‌اهمیت می شوید که بدون هیچگونه ارتباط با کار و تخصص قصد مهاجرت به کانادا را داشته باشید.

برای ارائه سابقه کار نیز باید مدارک خود را به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهید، این ارائه دادن باید براساس شرایط و فرمت خاص این کشور باشد.

درواقع شما نمی‌توانید هر نامه‌ای را بر روی هر برگه‌ای با هر فرمتی به عنوان گواهی سوابق شغلی به این اداره ارسال کنید.

همچنین اطلاعات کذب یا جعل نامه پیامدهای بسیار بدی را برای آینده مهاجرت شما به دنبال دارد.

نامه ارسال شده یا باید مستقیما توسط شرکت انگلیسی نوشته شود و یا خودتان آن را به صورت رسمی ترجمه نمائید.

نامه‌ی گواهی شغلی باید به طور رسمی از جانب کارفرما و بر روی سربرگ شرکت نوشته شده باشد و اطلاعاتی همچون نام و نام خانوادگی شما، اطلاعات و شماره تماس شرکت درج شده باشد.

مهاجرت به کانادا بدون سابقه کار

در قسمت بالا به این مسئله اشاره کردیم که مهاجرت به کانادا در تمامی روش هایی که با نیروی کار، تخصص و مهارت مرتبط باشد، به سابقه کاری احتیاج دارد. اما استثنائاتی نیز وجود دارد. از جمله اینکه؛
اگر از طریق روش اسپانسرشیپ خانواده، یا از طریق ازدواج برای مهاجرت به کانادا اقدام کرده اید، نیازی به ارائه سابقه کار نیست.

به طور کلی چون هیچ ارتباطی به مهارت و تخصص ندارند، نیازی هم به ارائه گواهی سابقه به اداره مهاجرت نمی باشد.

اما براساس تجربیات می‌توان گفت که اکثریت روش‌ها اینچنین نیستند و برهمین اساس، یکی از مدارک مورد نیاز که در زمان درخواست ویزا باید به اداره مهاجرت ارائه شود، گواهی سابقه کار است.

هزینه مهاجرت کاری به کانادا

محال است زمانی که قصد مهاجرت کاری به کانادا در ذهنتان شکل می‌گیرد به هزینه های آن فکر نکنید.

براساس آمار، کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورها در طی سال‌های گذشته بوده است. جمعیتی 37 میلیونی دارد و مردم آن به زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می کنند. دولت این کشور در طی سال‌های گذشته روش‌های مختلفی را برای انتقال مهاجرت به این کشور پیش روی متقاضیان قرار داده که اخذ ویزای کار یکی از آنها می‌باشد.
اما مسئله اینجاست؛ این روش تا چه اندازه هزینه دارد؟
با توجه به این نکته که شما از کدام روش برای مهاجرت کاری به کانادا استفاده می کنید، هزینه مربوطه نیز متفاوت خواهد بود.
به عنوان مثال؛
اگر قصد مهاجرت از طریق برنامه اسکیل ورکر را دارید، باید حداقل هزینه 10 الی 12 هزار یورو را در نظر بگیرید. قرار دادن این مقدار از پول در حساب شخصی شما الزامی است.

البته با توجه پرونده تان باید هزینه جداگانه ای را نیز برای وکیل مهاجرت به کانادا در نظر بگیرید. به طور کلی این روش را میتوان یکی از ارزان ترین راه های مهاجرت به کانادا دانست. اگر در ابتدا امتیاز لازم برای افراد به حداکثر میزان برسد، اقامت دائم صادر خواهد شد.
هزینه بعدی مهاجرت به هزینه های زندگی برمی‌گردد. جایی که با توجه به نوع زندگی افراد از 1,500 تا 2,500 دلار در ماه متغییر خواهد بود.

البته با توجه به این مسئله نرخ بیکاری در این کشور زیر 7 درصد است. پس نیازی نیست نگران هزینه ها باشید زیرا به سرعت شغل مورد نیاز خود را پیدا خواهید کرد و یک زندگی بسیار مناسب برای خود و خانواده تان خواهید ساخت.

دعوت نامه کاری کانادا

زمانی که اقدام برای اخذ ویزای موقت کانادا می کنید، این ویزا به مدت 6 ماه یا کمتر برای شما صادر خواهد شد.

حال سفر شما به کانادا میتواند اهداف مختلفی داشته باشد. به منظور بازدید از خانواده، گردشگری، و حتی کسب و کار و… باشد.

در برخی موارد اما سفارت کانادا با توجه به نوع ویزای درخواستی شما، تقاضای دعوت نامه معتبر از سوی دعوت کنندگان را دارد.

این مسئله خصوصا زمانی که تقاضای اخذ ویزای کار کانادا را دارید، به وفور دیده می‌شود.

اما دعوت نامه چیست؟

دعوت نامه همانطور که از نامش پیداست از جانب شخصی که در این کشور ساکن است ارسال می شود. او در این نامه شما را به دیدن در خاک کانادا دعوت می‌کند. حال این فرد می تواند یک دوست، اعضای خانواده و حتی شریک تجاری باشد. اما مسئله اینجاست شخص مربوطه باید رابطه نزدیکی با شما داشته باشد تا بتواند هویت شما و قصدتان از بازدید را تائید کند.

دعوتنامه ویزای کانادا، به عنوان یک مدرک معتبر برای اعطای ویزای کانادا می‌باشد و دلیل اصلی اینکه چرا سفارت باید برای شما ویزا صادر کند. دعوت نامه یک ضمیمه به برنامه های سفری شما است و می تواند برنامه سفری شما را تقویت کند.

دعوتنامه کاری اما از جانب شرکت، کارفرما و یا موسسه ای که قصد همکاری با آنان را دارید صادر خواهد شد.

اصلی ترین شرط ارسال این نوع از دعوتنامه این است که شخص متقاضی از مدرک زبان با نمره قابل قبول برخوردار باشد، تائیدیه‌های کاری و مدارک مرتبط به آموزش های فنی و حرفه ای را دریافت کرده باشد. مدت زمان اعتبار این دعوتنامه نیز با توجه به اعلام کارفرما متفاوت خواهد بود.

دعوتنامه ارسالی شما باید مواردی همچون اطلاعات متقاضی ویزا، اطلاعات فردی شخصی که شما را دعوت می‌کند و یک سری اطلاعات خاص برای سوپر ویزای کانادا ( مانند دعوت از پدر و مادر اشخاصی که تابعیت کانادا گرفته اند) را دارا باشد. البته موارد دیگری نیز در این دعوتنامه ذکر خواهد شد:

 1. نام و نام خانوادگی متقاضی
 2. تاریخ تولد
 3. اطلاعات تماس
 4. نشانی دقیق محل سکونت
 5. رابطه با شخص دعوت کننده
 6. مقصد سفر به کانادا ( ایالتی که قصد سفر به آن را دارید)
 7. مدت زمان اقامت
 8. چگونگی پرداخت هزینه های اقامت
 9. تاریخ دقیق زمانی که فرد وارد خاک این کشور می شود.

کلام آخر

در این مقاله به طور کامل در رابطه با هر چیزی که برای اخذ ویزای کار کانادا نیاز بود بدانید، خدمت شما توضیحاتی ارائه داده ایم. با این حال اگر سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده، توصیه می کنیم ازطریق بخش نظرات همین صفحه یا به بخش تماس با ما مراجعه کنید تا کارشناسان ما اطلاعات کامل تری را در اختیار شما قرار دهند و تمامی ابهامات ذهنی تان را از بین ببرند.

اخبار مهاجرت را در ایمیلت دریافت کن

قبل از همه خبرهای سازمان مهاجرت رو برات میفرستیم.

همچنین بخوانید.

ویزای استارتاپ

سوالات ویزای استارتاپی

چگونه می‌توانم برای برنامه ویزای استارت‌آپ واجد شرایط شوم؟ برای واجد شرایط‌شدن برای برنامه ویزای استارت‌آپ کانادا، شما باید هر چهار الزام واجد شرایط‌ شدن

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ارسالی‌تان دریافت شد.

حداکثر در 24 ساعت آینده نتیجه را برای شما ایمیل خواهیم نمود.